Дарко Кондев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарко Кондев
Лични податоци
Име и презиме Дарко Кондев
Роден(а) 24 август 2001 (2001-08-24) (18 г.)
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,85 м
Тежина 77 кг
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број 55

Дарко Кондев (р. 24 август 2001) — македонски ракометар, кој настапува за РК Металург. Станал член на клубот откако бил во вториот тим на истоимениот клуб.

Дарко игра на позицијата лево крило. Висок е 185 сантиметри и има тежина од 77 килограми. Кондев е член и на националниот тим на Македонија до 18 години.