Прва македонска ракометна лига 2015/16

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига 2015/16
Лига Прва македонска лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
Сезонски прваци ХЈС Работник
  вицепрваци Вардар 2
Сезони на Прва лига

← 2014/15

2016/17 →

Првата македонска ракометна лига 2015/16 — 24. издание на Првата македонска ракометна лига. Во оваа сезона првак бил ХЈС Работник.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар 2 Скопје СРЦ Кале
Гостивар Гостивар Спортска сала Младост
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Кочо Рацин
Младост 09 Богданци Спортска сала Млаз
Преспа 2015 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски
Риниа М Скопје Училишна сала 7 март
Метрополис Спорт Скопје Училишна сала Круме Кепески
Струга Струга Спортски центар Тими
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин
ХЈС Работник Битола Училишна сала Д-р Јован Калаузи

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. ХЈС Работник 22 20 0 2 686 475 +211 60
2. Вардар 2 22 19 0 3 652 468 +184 57
3. Преспа 2015 22 15 1 6 656 584 +72 46
4. Риниа М 22 15 1 6 609 551 +58 46
5. Младост 09 22 14 1 7 661 631 +30 43
6. Струга 22 9 3 10 624 599 +25 30
7. Текстилец 22 8 1 13 537 595 -58 25
8. Македонија Ѓорче Петров 22 8 1 13 568 637 -69 25
9. Тиквеш 2014 22 6 0 16 561 645 -84 18
10. Куманово 22 5 1 16 517 621 -104 16
11. Гостивар 22 4 1 17 518 674 -156 13
12. Метрополис Спорт 22 4 0 18 517 633 -116 111

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

1 На Метрополис му бил одземен еден бод поради неодигрување натпревар во 14. коло.

Пласман во Супер лигата
Пласман во баражот за унапредување

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]