РК Јуниор К. В.

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Јуниор К. В.
Целосен називРакометен Клуб
Јуниор К. В.
Основан2007; пред 16 години (2007)
ИгралиштеУчилишна сала Круме Кепески
Приемност500
ЛигаПрва лига - Група 1
2018/19Прва лига - Плеjоф, 3.
Бои
Клупски бои         
Дресови

РК Јуниор К. В. - ракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот до крајот на октомври 2018 година, го носел името Металург Јуниор.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прва машка лига 2018/2019 - Група 2 - 7. коло“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 25 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Прва машка лига 2018/2019 - Група 2 - 8. коло“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 25 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]