РК Младост Богданци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не го поистоветувајте со клубот Младост 09.
РК Младост 1977
Целосен називРакометен Клуб Младост 1977
ИгралиштеСпортска сала Млаз
Приемност1,000
ЛигаПрва лига - Група 2
2018/19Прва лига - Плејаут, 1. (9. севкупно)

РК Младост 1977 - ракометен клуб од Богданци, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година, клубот го сменил своето име од Академија Младост во Младост Богданци.[1] Во средината на август 2020 година, се преобразил во акционерско друштво и притоа го сменил називот во Младост 1977 А.Д.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Академија Младост стана РК Младост Богданци“. g-sport.mk преку web.archive.org. 18 јули 2018. Посетено на 23 декември 2019.
  2. „Младост Богданци под ново име ќе игра во Суперлигата“. gol.mk преку web.archive.org. 14 август 2020. Посетено на 15 август 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]