Прва македонска ракометна лига 2020/21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига 2020/21
Лига Прва македонска лига
Спорт ракомет
Број на екипи 8 (Група А)
8 (Група Б)
Сезони на Прва лига

← 2019/20

2021/22 →

Првата македонска ракометна лига 2020/21 — 29. издание на Првата македонска ракометна лига. Распоредот на натпреварите на првата фаза бил најавен на 11 август 2020 година.[1]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2020/21 - Група А
Екипа Град Сала
Аеродром Скопје Спортска сала Автокоманда[1]
Борец Велес Спортска сала Гемиџии[1]
Драчево Драчево Училишна сала Круме Кепески[1]
Јехона Гостивар Спортска сала Младост[1]
Кичево 2020 Кичево Спортска сала Јанчица[1]1
Преспа 2015 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски[1]
Риниа М Скопје Училишна сала 7 март[1]
Шампион Скопје Училишна сала Андон Димитров[1]

1 Кичево 2020 одиграл два натпревари во плејаутот (6. и 9. коло) во салата Христо Узунов во Кичево како домашна екипа.[2][3]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Аеродром 7 6 1 0 271 174 +97 19
2. Драчево 7 6 1 0 243 189 +54 19
3. Шампион 7 5 0 2 224 213 +11 15
4. Јехона 7 4 0 3 246 233 +13 12
5. Борец 7 3 0 4 224 234 -10 9
6. Преспа 2015 7 2 0 5 198 187 +11 6
7. Риниа М 7 1 0 6 191 269 -78 3
8. Кичево 2020 7 0 0 7 180 278 -98 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар Неготино Неготино СРЦ Младост[1]
Делчево-Вардар Делчево Училишна сала Методија Митевски - Брицо[1]
Куманово Куманово Училишна сала Перо Наков[1]1
Македонија Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Кочо Рацин[1]
Металург-РА Скопје Спортска сала Автокоманда[1]
Партизан 2016 Спорт Гевгелија Спортска сала 26 Април[1]
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов[1]
Скопје 2020 Скопје А1 Арена[1]2

1 Куманово одиграл еден натпревар во Спортската сала Куманово (3. коло) како домашна екипа.[4]

2 Скопје 2020 одиграл два натпревари во плејофот (7. и 8. коло) во салата Автокоманда поради зафатеноста на домашната сала поради вакцинација против КОВИД-19.[5][6][7]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Скопје 2020 7 7 0 0 255 177 +78 21
2. Металург-РА 7 6 0 1 237 167 +70 18
3. Куманово 7 5 0 2 208 166 +42 15
5. Вардар Неготино 7 4 0 3 214 219 -5 12
4. Текстилец 7 2 1 4 135 180 -45 7
6. Делчево-Вардар 7 1 2 4 204 248 -44 5
7. Партизан 2016 Спорт 7 1 1 5 177 220 -43 4
8. Македонија Ѓорче Петров 7 0 0 7 162 215 -53 -11

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

1 Македонија Ѓорче Петров била казнета со одземање на еден бод поради загубен службен натпревар против Текстилец во третото коло.[8]

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Преспа 2015 9 8 0 1 257 204 +53 24
2. Борец 9 6 0 3 266 242 +24 18
3. Текстилец 9 6 0 3 240 233 +7 18
4. Македонија Ѓорче Петров 9 5 0 4 271 237 +34 15
5. Делчево-Вардар 9 5 0 4 296 286 +10 15
6. Партизан 2016 Спорт 9 3 0 6 258 264 -6 9
7. Риниа М 9 2 0 7 245 314 -69 6
8. Кичево 2020 9 1 0 8 233 286 -53 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Шампион 9 7 2 0 265 214 +51 23
2. Скопје 2020 9 7 1 1 258 233 +25 22
3. Аеродром 9 5 1 3 234 220 +14 16
4. Драчево 9 4 3 2 278 258 +20 15
5. Металург-РА 9 4 1 4 259 259 0 13
6. Куманово 9 2 0 7 233 261 -28 6
7. Вардар Неготино 9 1 2 6 231 244 -13 5
8. Јехона 9 1 0 8 239 308 -69 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Супер лигата
Пласман во баражот за унапредување

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Поради COVID-19 пандемијата, секое коло било одигрувано во т.н. меур односно во одредена сала наведена како домашен терен на една од екипите учесници. Па така, во Групата А распоредот на домаќини-сали бил: коло 1 - Спортска сала Јанчица,[9] коло 2 - Спортска сала Младост,[10] коло 3 - Спортска сала Зоран Стојановски,[11] коло 4 - Училишна сала 7 март,[12] коло 5 - Училишна сала Круме Кепески,[13] коло 6 - Спортска сала Автокоманда,[14] коло 7 - Спортска сала Гемиџии.[15] Во Групата Б распоредот на домаќини-сали бил: коло 1 - А1 Арена,[16] коло 2 - Спортска сала Автокоманда,[17] коло 3 - Училишна сала Методија Митевски - Брицо,[18] коло 4 - Училишна сала Кочо Рацин,[19] коло 5 - Училишна сала Перо Наков,[20] коло 6 - Спортска сала 26 Април,[21] коло 7 - СРЦ Младост.[22] Во втората фаза (плеј-аут и плеј-оф), сите натпревари од едно коло биле одигрувани во различни сали односно секој домаќин играл во својата сала.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Извлечени групите за Прва Лига – Мажи и редните броеви за Супер Лига – Жени“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 11 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-18. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Делегирање Прва машка лига - плејаут - коло 6“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Делегирање Прва машка лига - плејаут - коло 9“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-13. Посетено на 13 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Делегирање Прва машка лига - плејоф - коло 3“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Почна масовната вакцинација во „А1 Арена Борис Трајковски", дневно ќе се вакцинираат по 3.000 луѓе“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 5 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 7“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 8“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-30. Посетено на 30 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Билтен бр. 3/2020 г. Прва лига мажи Група А - коло 3“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 16 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 1“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 2“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 3“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 4“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 5“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 6“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Делегирање Прва лига мажи Група А - коло 7“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 1“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 2“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 3“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 4“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 5“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 6“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Делегирање Прва лига мажи Група Б - коло 7“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]