РК Текстилец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Текстилец
Целосен називРакометен Клуб Текстилец
ИгралиштеУчилишна сала Тошо Арсов
Приемност500
ЛигаПрва лига - Група 1
2018/19Прва лига - Плеаут, 6. (14. севкупно)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

РК Текстилец - ракометен клуб од Штип, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2011/12, Текстилец ја освоил Првата лига и обезбедил пласман во Супер лигата за следната сезона. Во елитното натпреварување учествувал сè до сезоната 2014/15 кога завршил на претпоследното место и изгубил во баражот за опстанок.

Успеси[уреди | уреди извор]

Првак: 2011/12

Надворешни врски[уреди | уреди извор]