РК Делчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Делчево
Целосен називРакометен клуб Делчево
Основан2011
ИгралиштеМ.М. Брицо, Делчево
Приемност300
ПрестедателАна Стоиловска
Главен тренерГоран Велков
ЛигаWINNER Кадетска лига, SPARKASSE Пионерска лига
2013–143. место
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

РК Делчево — ракометен клуб од Делчево.

Историја[уреди | уреди извор]

Ракометниот клуб Делчевo е формиран 2011 година од страна на Горан Велков Дипломиран професор по физичко и здравствено образование.Целта на формирањето е развивање на свеста кај младите за спорт и посветување повеќе внимание на спортските активности. Во натпреварувачката 2012/13 година Ракометниот клуб Делчево за првпат влегува во Ракометна Федерација на Македонија и учествува во WINNER Кадетска лига и SPARKASSE Пионерска лига и постигнува забележителни резултати во WINNER Кадетска лига, каде се пласира на final four турнирот. РK Делчево го освојува 3 место и ракометарките се закитуваат со бронзениот медал што е доста значајно бидејќи во првата година од своето учество освојуваат медал. Истата 2013 година добиваат покана од Меѓународниот турнир Атлант 2013 Бугарија. На овој турнир учествуваа ракометни екипи од Македонија, Русија, Украина, Бугарија и Полска. Ракометниот клуб Делчево се покажува во вистинско светло и го освојува првото место и златниот медал.

Екипа[уреди | уреди извор]

број име позиција датум на
раѓање
тежина
кг
висина
см
држава
1 Бојана Захариева голман 08.02.1999 57 168 Македонија Македонија
2 Сара Николова десно крило 22.09.2000 52 158 Македонија Македонија
3 Марија Гоцевска десно крило 18.08.2000 56 163 Македонија Македонија
4 Симона Димовска лев бек 12.05.1997 66 171 Македонија Македонија
5 Моника Цонева кружен напаѓач 29.05.1998 58 168 Македонија Македонија
6 Андреа Крстевска кружен напаѓач 01.05.1997 69 162 Македонија Македонија
7 Александра Георгиевска десно крило 10.09.1997 65 163 Македонија Македонија
8 Михаела Јанковска среден бек 29.05.1998 51 169 Македонија Македонија
9 Анастасија Стоименовска лево крило 01.04.1999 48 161 Македонија Македонија
10 Сандра Величковска десен бек 17.06.1999 62 174 Македонија Македонија
11 Кристина Атанасовска лев бек 29.10.2000 59 170 Македонија Македонија
12 Сандра Митевска голман 03.02.1998 70 180 Македонија Македонија
13 Моника Сумрачка десно крило 08.10.2001 55 162 Македонија Македонија
14 Кети Ангеловска десно крило 21.08.2001 57 170 Македонија Македонија
15 Христина Богдановска кружен напаѓач 24.04.1997 61 162 Македонија Македонија
16 Теона Димитровска лев бек 26.11.2001 61 165 Македонија Македонија
17 Бојана Георгиевска десен бек 21.03.1999 52 170 Македонија Македонија
18 Тамара Спасевска кружен напаѓач 29.02.2000 60 163 Македонија Македонија
19 Моника Крстевска десен бек 18.10.1998 56 167 Македонија Македонија
20 Дијана Ивановска десен бек 18.08.1998 63 171 Македонија Македонија
21 Наталија Стојановска голман 07.06.1998 58 163 Македонија Македонија
22 Габриела Атанасовска кружен напаѓач 20.07.1999 60 167 Македонија Македонија
23 Ивана Гоцевска десно крило 12.03.2000 39 158 Македонија Македонија

Технички персонал[уреди | уреди извор]

  • Македонија Тренер: Горан Велков
  • Македонија Претседател: Ана Стоиловска
  • Македонија Заменик Тренер: Ѓорѓи Велинов
  • Македонија Доктор: Дејан Златковски
  • Македонија Официјално лице: Гоце Стоиловски

Спортска сала[уреди | уреди извор]

РК Делчево своите спортски активности ги одржува во спортската сала на ООУ Ванчо Прке и спортската сала на СОУ М.М. Брицо каде се играат натпреварите.Спортската сала на М.М. Брицо е со капацитет од 300 гледачи.

Трофеи[уреди | уреди извор]

  • Атлант 2013 - Приморско Бугарија
Победник (1): 2013 година
  • WINNER Кадетска лига
Трето место: 2012- 2013 година