Прва македонска ракометна лига 2019/20

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига 2019/20
Лига Прва македонска лига
Спорт ракомет
Број на екипи 9 (Група 1)
8 (Група 2)
Сезони на Прва лига

← 2018/19

2020/21 →

Првата македонска ракометна лига 2019/20 — 28. издание на Првата македонска ракометна лига.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Ракометната Федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на ракометните работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

На 13 мај било одлучено дека првенството нема да добие сезонски првак, а дека првите три екипи од двете лиги ќе бидат унапредени во Супер лигата 2020/21.[2]

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Алушовски Скопје Спортска сала Форца
Астраион Хендбол Струмица Спортска сала Парк
Вардар Неготино Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Јуниор К. В. Скопје Училишна сала Архиепископ Доситеј
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Кочо Рацин
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко
Риниа М Скопје Училишна сала 7 март
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Астраион Хендбол[1] 15 13 1 1 445 337 +108 40
2. Прилеп 2010[1] 15 11 0 4 507 418 +89 33
3. Јуниор К. В.[1] 15 10 1 4 438 366 +72 31
4. Вардар Неготино 15 9 1 5 439 408 +31 28
5. Куманово 16 7 5 4 452 402 +50 26
6. Македонија Ѓорче Петров 15 6 2 7 435 472 -37 20
7. Алушовски 15 4 0 11 449 473 -24 12
8. Риниа М 15 1 2 12 401 544 -143 5
9. Текстилец 15 0 2 13 379 525 -146 2

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Супер лигата

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Група 2
Екипа Град Сала
Аеродром Скопје Спортска сала Автокоманда
Борец Велес Спортска сала Гемиџии
Јехона Гостивар Спортска сала Младост
КЛ 7 Скопје Училишна сала Архиепископ Доситеј
Младост Богданци Богданци Спортска сала Млаз
Партизан Гевгелија Спортска сала 26 Април
Преспа 2015 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Тиквеш 2014[1] 13 13 0 0 454 301 +153 39
2. КЛ7[1] 13 11 0 2 409 299 +111 33
3. Младост Богданци[1] 13 9 0 4 358 326 +32 27
4. Аеродром 13 5 1 7 386 399 -13 16
5. Јехона 13 4 1 8 359 395 -36 13
6. Преспа 2015 13 4 0 9 294 345 -51 12
7. Партизан 13 3 2 8 330 381 -51 11
8. Борец 13 1 0 12 289 434 -145 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Супер лигата

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Според првичниот натпреварувачки план, првите четири екипи од двете лиги требале да се пласираат во плеј-оф групата, а последните четири и пет екипи од лигите во плеј-аут групата. Потоа освојувачот на првото место во плеј-оф групата директно бил унапреден во Супер лигата, а второпласираниот би играл бараж за унапредување. Поради прекинот на првенството и поради проширувањето на Суперлигата за следната сезона со влез на трите најдобро пласирани екипи од Истокот и од Западот, а супер лигашите Металург 2 и Вардар Јуниор одлучиле да заминат во Првата лига за сезоната 2020/21.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Соопштение за јавност“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Потврдено: Супер-лигата проширена, стартот без СЕХА-лигашите, но со шест нови екипи“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 13 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-24. Посетено на 24 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]