РК Алушовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Алушовски
Целосен називРакометен Клуб Алушовски
Основанјуни 2019; пред 4 години (2019-06)
ИгралиштеСпортска сала Форца
Приемност500
ЛигаПрва лига - Група 1

РК Алушовски - ракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига. Клубот бил основан и е под сопствеништво на поранешниот ракометар и репрезентативец Стевче Алушовски.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот претставува продолжение на ракометната академија Алушовски основана во 2014 година, во која членовите на школата можат да се натпреваруваат на сениорско ниво.[1] Првата сезона била 2019/20, кога била пријавена екипа во Првата лига.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Академија Алушовски“. alusovski.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „РК Алушовски отвори ново поглавје, ги стартуваше подготовките за Прва лига!“. gol.mk преку web.archive.org. 22 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]