Злин

Координати: 49°13′59″N 17°40′01″E / 49.23306° СГШ; 17.66694° ИГД / 49.23306; 17.66694
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°13′59″N 17°40′01″E / 49.23306° СГШ; 17.66694° ИГД / 49.23306; 17.66694
Злин
Zlín
Град
Градската куќа
Знаме
Грб
Земја Чешка
Регион Злински крај
Округ Злински округ
Реки Држевнице
Височина 230 м
Координати 49°13′59″N 17°40′01″E / 49.23306° СГШ; 17.66694° ИГД / 49.23306; 17.66694
Површина 118,85 км2
Население 79.538 (Април 2006)
Првпат споменат 1332
Градоначалник Ирена Ондрова
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 760 01
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
На Ризницата: Злин
Портал: www.mestozlin.cz

Злин (чешки: Zlín), порано Готвалдов (Gottwaldov) — град во истоимениот Злински крај, во југоисточна Моравија во Чешката, на реката Држевнице.

Злин за првпат е споменат во 1322 година, во 1397 официјално станал и град.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Злин е збратимен со:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Groningen - Partner Cities. © 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Посетено на 2008-12-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поглед на Злин