Лимбах-Оберфрона

Координати: 50°52′0″N 12°45′0″E / 50.86667° СГШ; 12.75000° ИГД / 50.86667; 12.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимбах-Оберфрона
Замок Волкенбург
Замок Волкенбург
Замок Волкенбург
Грб на Лимбах-Оберфрона
Лимбах-Оберфрона во рамките на Германија
Лимбах-Оберфрона
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Лимбах-Оберфрона
Градски единици 7
Градоначалник Ханс-Кристијан Рикауер (ДХС)
Основни податоци
Површина 50,17 км2
Надм. височина 349 м
Население 23.711 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 473 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09212
Повик. бр. 03722, 037609
Портал www.limbach-oberfrohna.de
Местоположба на градот Лимбах-Оберфрона во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°52′0″N 12°45′0″E / 50.86667° СГШ; 12.75000° ИГД / 50.86667; 12.75000

Лимбах-Оберфрона (германски: Limbach-Oberfrohna) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Замок Волкенбург
  • Протестантска црква во Оберфрона
  • Водокула (Wasserturm)
  • Градско собрание
  • Општинска црква во Лимбах

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]