Вилденфелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилденфелс
Грб на Вилденфелс
Вилденфелс во рамките на Германија
Вилденфелс
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 5
Градоначалник Тино Кеглер
Основни податоци
Површина 20,57 км2
Надм. височина 353 м
Население 3.565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08134
Повик. бр. 037603
Портал www.wildenfels.de
Местоположба на Вилденфелс во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°39′27″N 12°34′58″E / 50.65750° СГШ; 12.58278° ИГД / 50.65750; 12.58278Координати: 50°39′27″N 12°34′58″E / 50.65750° СГШ; 12.58278° ИГД / 50.65750; 12.58278

Вилденфелс (германски: Wildenfels) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 9 километри југоисточно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)