Прејди на содржината

Лихтентане

Координати: 50°42′N 12°26′E / 50.700° СГШ; 12.433° ИГД / 50.700; 12.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихтентане
Лихтентане во рамките на Германија
Лихтентане
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 4
Градоначалник Инге Краус
Основни податоци
Површина 27,33 км2
Надм. височина 329 м
Население 6.260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08115, 08144
Повик. бр. 0375, 037600, 037607
Портал www.gemeinde-lichtentanne.de
Местоположба на Лихтентане во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°42′N 12°26′E / 50.700° СГШ; 12.433° ИГД / 50.700; 12.433

Лихтентане (германски: Lichtentanne) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)