Шенберг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенберг
Шенберг (Саксонија) is located in Германија
Шенберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Меране
Месни единици 6
Градоначалник Винфрид Шулце
Основни податоци
Површина 15,48 км2
Надм. височина 287 м
Население 899 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08393
Повик. бр. 03764
Местоположба на Шенберг во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°52′0″N 12°30′0″E / 50.86667° СГШ; 12.50000° ИГД / 50.86667; 12.50000Координати: 50°52′0″N 12°30′0″E / 50.86667° СГШ; 12.50000° ИГД / 50.86667; 12.50000

Шенберг (германски: Schönberg) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)