Милзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милзен
Милзен is located in Германија
Милзен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 11
Градоначалник Хендрик Фројнд
Основни податоци
Површина 49,65 км2
Надм. височина 246−449 м
Население 10.922 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 220 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08132
Повик. бр. 037601
Портал www.muelsen.de
Местоположба на Милзен во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°44′41″N 12°34′29″E / 50.74472° СГШ; 12.57472° ИГД / 50.74472; 12.57472Координати: 50°44′41″N 12°34′29″E / 50.74472° СГШ; 12.57472° ИГД / 50.74472; 12.57472

Милзен (германски: Mülsen) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 6 километри североисточно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)