Вилкау-Хаслау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилкау-Хаслау
Грб на Вилкау-Хаслау
Вилкау-Хаслау is located in Германија
Вилкау-Хаслау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градоначалник Штефан Фојстел (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,70 км2
Надм. височина 280 м
Население 9.656 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 760 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08112
Повик. бр. 0375, 037602
Портал www.wilkau-hasslau.de
Местоположба на градот Вилкау-Хаслау во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°40′0″N 12°31′0″E / 50.66667° СГШ; 12.51667° ИГД / 50.66667; 12.51667Координати: 50°40′0″N 12°31′0″E / 50.66667° СГШ; 12.51667° ИГД / 50.66667; 12.51667

Вилкау-Хаслау (германски: Wilkau-Haßlau) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, околу 6 километри јужно од Цвикау.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на падините на Рудните Планини во мала долина, околу 6 километри јужно од градот Цвикау и е поделен од реката Цвикауер Мулде и потокот Ределбах. Лево од Мулде се поранешните села Хара, Нојхара, Кулич и Вилкау, додека десно од реката се Оберхаслау, Нидерхаслау, Зилберштрасе и Розентал, како и Зандберг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини со кои се граничи се Хиршфелд и Рајнсдорф и градовите Кирхберг, Вилденфелс и Цвикау во округот Цвикау.

Вилкау-Хаслау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]