Лангенвајсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лангенвајсбах
Поглед на Вајсбах, дел од општината
Поглед на Вајсбах, дел од општината
Лангенвајсбах is located in Германија
Лангенвајсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Рихтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,49 км2
Надм. височина 370 м
Население 2.464 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08134
Повик. бр. 037603
Портал www.langenweissbach.de
Местоположба на Лангенвајсбах во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°38′24″N 12°36′46″E / 50.64000° СГШ; 12.61278° ИГД / 50.64000; 12.61278Координати: 50°38′24″N 12°36′46″E / 50.64000° СГШ; 12.61278° ИГД / 50.64000; 12.61278

Лангенвајсбах (германски: Langenweißbach) — општина во округот Цвикау, во покраината Саксонија, во источна Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)