Прејди на содржината

Хартмансдорф (Цвикау)

Координати: 50°35′N 12°33′E / 50.583° СГШ; 12.550° ИГД / 50.583; 12.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хартмансдорф (Цвикау)
Хартмансдорф (Цвикау) во рамките на Германија
Хартмансдорф (Цвикау)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 2
Градоначалник Керстин Николаус
Основни податоци
Површина 27,13 км2
Надм. височина 418 м
Население 1.378 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08107
Повик. бр. 037602
Портал www.hartmannsdorf-giegengruen.de
Местоположба на Хартмансдорф (Цвикау) во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°35′N 12°33′E / 50.583° СГШ; 12.550° ИГД / 50.583; 12.550

Хартмансдорф кај Кирхберг или Хартмансдорф (Цвикау) (германски: Hartmannsdorf bei Kirchberg) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)