Денхериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Денхериц
Панорамски поглед на Денхериц
Панорамски поглед на Денхериц
Денхериц is located in Германија
Денхериц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Фогт
Основни податоци
Површина 13,25 км2
Надм. височина 241−320 м
Население 1.286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08393
Повик. бр. 03763
Портал www.dennheritz.de
Местоположба на Денхериц во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°48′55″N 12°27′40″E / 50.81528° СГШ; 12.46111° ИГД / 50.81528; 12.46111Координати: 50°48′55″N 12°27′40″E / 50.81528° СГШ; 12.46111° ИГД / 50.81528; 12.46111

Денхериц (германски: Dennheritz) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)