Герсдорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герсдорф
Грб на Герсдорф
Герсдорф (Саксонија) is located in Германија
Герсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градоначалник Волфганг Штројбел
Основни податоци
Површина 9,70 км2
Надм. височина 315 м
Население 3.938 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 406 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z (стара: GC, HOT)
Пошт. бр. 09355
Повик. бр. 037203
Портал www.gemeinde-gersdorf.de
Местоположба на Герсдорф во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°45′35″N 12°42′30″E / 50.75972° СГШ; 12.70833° ИГД / 50.75972; 12.70833Координати: 50°45′35″N 12°42′30″E / 50.75972° СГШ; 12.70833° ИГД / 50.75972; 12.70833

Герсдорф (германски: Gersdorf) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]