Глаухау

Координати: 50°49′24″N 12°32′40″E / 50.82333° СГШ; 12.54444° ИГД / 50.82333; 12.54444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глаухау
Железничката станица во Глаухау
Железничката станица во Глаухау
Железничката станица во Глаухау
Грб на Глаухау
Глаухау во рамките на Германија
Глаухау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градски единици 7
Градоначалник Петер Дреслер
Основни податоци
Површина 51,49 км2
Надм. височина 266 м
Население 21.965 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 427 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08371
Повик. бр. 03763
Портал www.glauchau.de
Местоположба на градот Глаухау во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°49′24″N 12°32′40″E / 50.82333° СГШ; 12.54444° ИГД / 50.82333; 12.54444

Глаухау (германски: Glauchau) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Сместен е на десниот брег на Мулде, 7 километри северно од Цвикау и 17 километри западно од Кемниц.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]