Ремзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремзе
Ремзе is located in Германија
Ремзе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Валденбург
Месни единици 5
Градоначалник Волф-Дитер Капферер
Основни податоци
Површина 14,79 км2
Надм. височина 225 м
Население 1.627 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08373
Повик. бр. 03763
Портал www.remse-mulde.de
Местоположба на Ремзе во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°51′14″N 12°34′32″E / 50.85389° СГШ; 12.57556° ИГД / 50.85389; 12.57556Координати: 50°51′14″N 12°34′32″E / 50.85389° СГШ; 12.57556° ИГД / 50.85389; 12.57556

Ремзе (германски: Remse) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)