Бернсдорф (Цвикау)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернсдорф
Грб на Бернсдорф
Бернсдорф (Цвикау) is located in Германија
Бернсдорф (Цвикау)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Рунд ум ден Ауерсберг
Месни единици 3
Градоначалник Уве Бергман (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,07 км2
Надм. височина 300 м
Население 2.180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09337
Повик. бр. 037204, 03723
Портал www.bernsdorf-erzgebirge.de
Местоположба на Бернсдорф во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°46′0″N 12°40′0″E / 50.76667° СГШ; 12.66667° ИГД / 50.76667; 12.66667Координати: 50°46′0″N 12°40′0″E / 50.76667° СГШ; 12.66667° ИГД / 50.76667; 12.66667

Бернсдорф (германски: Bernsdorf) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија. Бернсдорф е дел од општинската заедница Околу Ауерсберг (Rund um den Auersberg).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)