Прејди на содржината

Марко Мишевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Мишевски
250п
Лични податоци
Роден(а) 23 август 1999(1999-08-23)(24 г.)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1.99 м
Позиција Среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија Вардар 1961
Број 97
Младински клубови
Македонија Металург Скопје
Македонија Вардар 1961
Сениорски клубови
0000–2017
2017–2019
2018–2019
2019–2020
2020–
Македонија Вардар 2
Македонија Вардар Јуниор
Македонија Вардар
Франција Гренобл
Македонија Вардар 1961
Репрезентација
2019– Македонија Македонија 3 (0)

Марко Мишевски (роден на 23 август 1999г.) — македонски ракометар кој игра за Вардар 1961 и за македонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Мишевски започнал да тренира ракомет на 10-годишна возраст во Металург, но подоцна се префрлил во Вардар, каде што бил дел од пионерската и младинската екипа на клубот, а во сезоната 2016–17 бил прекомандуван во РК Вардар 2, каде што бил еден од најдобрите стрелци и помогнал на екипата да го освои второто место во Првата македонска лига. [1] Следната сезона тој бил прекомандуван во вториот тим на Вардар, суперлигашот Вардар Јуниор. На почетокот на сезоната 2018–19, Мишевски бил приклучен кон првиот тим на Вардар.[2]

Во август 2019 година Мишевски потпишал за францускиот второлигаш Гренобл, но по крајот на полусезоната го напуштил францускиот клуб кој се соочил со финансиски проблеми и повторно потпишал за Вардар.[3][4]

Успеси[уреди | уреди извор]

Победник: 2018–19, 2020–21
Победник: 2021
Победник: 2018–19
Победник: 2018–19
Трето место: 2019

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]