РК Еурофарм Работник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Еурофарм Работник
Целосен називРакометен Клуб
Еурофарм Работник Битола
Основан1955
ИгралиштеСпортска сала Боро Чурлевски
Приемност5,000
ПрестедателСилјан Мицевски
Главен тренерСтевче Алушевски
ЛигаВИП Супер Лига
2017–183
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Рaкометeн клуб Еурофарм Работник е ракометен клуб од Битола, Република Македонија. Клубот е основан 2011 година и моментално се натпреварува во ВИП Супер Лигата, како и во ЕХФ Купот.

Историја[уреди | уреди извор]

Ракометниот клуб Еурофарм Работник Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на ракометната федерација на Македонија[1]. Од сезоната 2016/17 оваа екипа за првпат ќе се натпреварува во Супер лигата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „РК Еурофарм Работник - Клуб“. РК Еурофарм Работник - официјална страница. 2019. конс. 4 март 2019.