Урбан Лесјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Урбан Лесјак
Лични податоци
Спорт Ракомет

Урбан Лесјак (роден на 24 август 1990 година) е словенечки ракометар кој игра за РК Еурофарм Пелистер и за словенечката репрезентација .[1][2]

Лесјак ја претставувал Словенија на Летните Олимписки игри 2016 година .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eurohandball profile
  2. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2024-01-16.