Мате Лекаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мате Лекаи
Лични податоци
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет

Мате Лекај (унгарски: Máté Lékai, 16 јуни 1988) е унгарски ракометар кој игра за Телеком Веспрем и унгарскиот национален тим .[1][2]

Неговиот прв голем меѓународен турнир бил Светското првенство во 2011 година , каде што Унгарија завршила на седмо место.[3] Тој заврши четврт со националниот тим на Летните олимписки игри 2012 .

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва ракометка лига за мажи :
  • Златен медал : 2015, 2016, 2017
  • Сребрен медал : 2011
 • Унгарски Куп :
  • Златен медал : 2015, 2016, 2017
  • Сребрен медал : 2012
  • Бронза Медалист : 2007

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

 • "Играч на годината на тинејџер": 2005 година
 • Сребрен крст на крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)
 • Унгарски ракометар на годината : 2017

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Máté Lékai Profile“. European Handball Federation. Посетено на 30 January 2011.
 2. „valogatott jatekosok rangsora“. kezitortenelem.hu. Посетено на 31 January 2016.
 3. „Magyarok a férfi világbajnokságokon, érmesek“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. Посетено на 31 January 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]