Дика Мем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dika Mem
Mem with FC Barcelona Lassa in 2018
Лични податоци
Роден(а) 31 август 1997 (1997-08-31) (26 г.)
Paris, France
Националност French
Спорт Ракомет
Висина 1.94 m
Позиција Right back
Клупски податоци
Тековен клуб FC Barcelona Lassa
Број 24

Дика Мем (роден на 31.08.1997) е француски ракометар на ФК Барселона и Француската ракометна репрезентација . [1]

Мем беше доцен стартер, учеше како да игра на возраст од само 13 години. Кариерата ја започна во францускиот клуб Ивон, каде играше до својата 15-та година. Следните две сезони тој беше во Поле Еспоар пред една сезона во Сент Гратиен. Тој се прослави во ракометната елита на 17-годишна возраст и во сезоната 2015/16 дебитираше со Трембле. Во својата прва сезона во ЛНХ, Мем постигна 93 голови на 25 натпревари. Пред тоа, тој веќе имаше вкусено врвно натпреварување, станувајќи европски шампион со репрезентацијата на Франција до 18 години. Мем потпиша со ФК Барселона на шест сезони, почнувајќи од 2016/17. [2]

Тој учествуваше на Светското првенство во ракомет за мажи 2017 година, каде со францускиот тим освои златен медал. [3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Неговите браќа се кошаркари.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „EHF profile“. Архивирано од изворникот на 2018-07-20. Посетено на 2021-01-15.
  2. FC Barcelona profile
  3. „25th Men's World Championship 2017“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-23. Посетено на 24 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]