Ракометна спортска сала Духаил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ракометна спортска сала Духаил
Место Доха, Катар
Започнат јуни 2013
Отворен 7 септември 2014
Сопственик Катарска ракометна федерација
Архитект IGH
WSP Group
Игра Машка ракометна репрезентација на Катар
Женска ракометна репрезентација на Катар
Гледачи 5.580

Ракометна спортска сала Духаил — затворена спортска сала во главниот град на Катар, Доха. Изградена е со цел да биде домаќин на Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[1]

Создавање[уреди | уреди извор]

Арената била изградена за само 13 месеци на површина од 40.000 м2 и во јули 2014 година била скоро готова. Важи за зелена градба и биле користени најнови технологии.[2] На 7 септември 2014 била официјално отворена.[3]

Користење[уреди | уреди извор]

Комплексот ќе се користи за натѕпреварите на Светското првенство во ракомет за мажи 2015 во Катар и по првенството ќе припадне на Катарската ракометната федерација. Ќе биде тренинг центар за ракометната репрезентација на Катар за мажи и жени, како и административните и медиумските простории на федерацијата.[2]

Во рамки на комплексот припаѓаат две помали сали со по 500 места секоја, 60 соби за спиење за играчите, 25-метарски базен, како и медицински центар.[4]

Наводи =[уреди | уреди извор]

  1. „Ракометна спортска сала Духаил“. qatarhandball2015.com. 23 декември 2014.
  2. 2,0 2,1 „Exklusive Einblicke: WM-Arena vor der Eröffnung“. 25 јули 2014. Посетено на 8 август 2014.
  3. „IHF Super Globe Championship 2014 Opening Ceremony Showcases Culture of Sporting Success“. Посетено на 2014-10-08.
  4. „Qatar Handball Association Complex, Doha, Qatar“. Посетено на 8 октомври 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]