Матијас Муше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матијас Муше
Лични податоци
Роден(а) 18 јули 1992 (1992-07-18) (27 г.)
Магдебург, Германија
Националност Германец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.86 m
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб РК Магдебург
Број 6


Матијас Муше (германски: Matthias Musche, 18 јули 1992 во Магдебург) е германски ракометар .

Кариера[уреди | уреди извор]

Учествувал на светското првенство во 2019 година за Германија.[1]

Бундес-рекорди[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2011/12 Кометал Магдебург националната лига 8 4 0 4
2012/13 Кометал Магдебург националната лига 14 9 0 9
2013/14 Кометал Магдебург националната лига 30 71 0 71
2014/15 Кометал Магдебург националната лига 35 65 0 65
2015/16 Кометал Магдебург националната лига 24 64 1 63
2016/17 Кометал Магдебург националната лига 32 123 5 118
2017/18 Кометал Магдебург националната лига 34 138 22 116
2018/19 Кометал Магдебург националната лига
2011-2018 целокупната националната лига 177 474 28 446

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2019 World Men's Handball Championship roster

Надворешни врски[уреди | уреди извор]