Спортска арена Лусаил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Повеќенаменска сала Лусаил
Lusail Sports Arena, exterior.jpg
Место Лусаил, Катар
Започнат 2012
Отворен 2014
Сопственик Катарски олимписки комитет
Цена на изградбата 318 мил. [американски долар
Архитект Алистер Ричардсон
Дар ел-Хандаса
Игра Светско првенство во ракомет за мажи 2015
Гледачи 15.300

Спортска арена Лусаил (или „Повеќенаменска сала Лусаил“, арапски: صالة لوسيل متعددة الاستخدامات) — повеќенаменска затворена спортска арена во градот Лусаил, Катар. Изградена е како одржувалиште на натпревари за Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повеќенаменска сала Лусаил“. qatarhandball2015.com. 23 December 2014. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]