Безансон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Citadelle Besancon.JPG
Вобанова Цитадела Безансон
Знаме на Безансон
Грб на Безансон
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Општ. заедница Безансон
Градоначалник Жан-Луис Фусер (PS)
(2008-2014)
Статистики
Површина1 65,05 км²
Население1 115.400 жит.  
 - Ранг 29-ти по големина во Франција
 - Густина 1774 жит/км²
Урбана област 122 km2 (47 sq mi)
(1999)
 - Население 134.376 (1999)
Метро. област 1.652 km2 (638 sq mi)
(1999)
 - Население 222.381 (1999)
Часовен појас CET (GMT +1)
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.
0 Besançon - Doubs - Quai Vauban (3).JPG

Безансон (француски: Besançon) е град во Франција кој се наоѓа во регионот Франш-Конте, во департманот Ду, каде што воедно е и главен град.

Спрема податоците од 2005 година бројот на жители во градот изнесува 115.400, додека во поширокото градско подрачје изнесува околу 220.000 жители. Според тоа Безансон е 29-ти град во Франција според бројот на жители. Густината на населеност изнесува 1766 жит/km².

Лоциран е во близина на границата со Швајцарија и е познат како еден од најзелените градови во Франција.