Прејди на содржината

Нандор Фазекаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нандор Фазекаш
Лични податоци
Роден(а) 16 октомври 1976(1976-10-16)(47 г.)
Кечкемет, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Ракомет
Висина 1.92 метарs (6 ст 4 ин)
Позиција Голман
Клупски податоци
Тековен клуб Балатонфиреди
Број 1

Нандор Фазекаш (роден на 16 октомври 1976 година) е унгарски ракометен голман за Балатонфиреди КСЕ и унгарската репрезентација .

Тој го направи своето меѓународно деби на 13 мај 1998 година против Белгија . Оттогаш учествувал на пет Светски првенства (1999, 2003, 2007, 2009, 2011) и пет Европски првенства (2004, 2006, 2008, 2010, 2012).

Тој исто така беше член на унгарските тимови, кои завршија на четвртото место на Летните олимписки игри 2004 во Атина и на Летните олимписки игри 2012 .

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Унгарска прва лига:
  • Победник : 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012
  • Лига на шампиони : 2000
 • Куп наУнгарија :
  • Победник : 1999, 2000, 2002, 2003, 2004, 2011, 2012
  • Финалист : 2001
 • ДХБ -Покал:
  • Финалист : 2009
 • ЕХФ Лигата на шампионите :
  • Финалист : 2002
  • Полуфиналист : 2003 година
 • Куп на ЕХФ :
  • Победник : 2009
 • ЕХФ шампион трофеј :
  • Финалист : 2002

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

 • Златен крст на Крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]