Герго Иванчик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герго Иванчик
Лични податоци
Роден(а) 30 ноември 1981 (1981-11-30) (41 г.)
Ѓер, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Ракомет
Висина 1.90 метарs (6 ст 3 ин)
Позиција Лево крило
Прекар Гери
Клупски податоци
Тековен клуб Веспрем
Број 4

Герго Иванчик (роден на 30 ноември 1981 година) бил поранешен ракометар на Унгарија, кој играл за Телеком Веспрем и за унгарската репрезентација. Тој се повлекол од ракометот во 2017 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Почнал да игра ракомет на деветгодишна возраст во основното училиште, а подоцна станал член на младинскиот тим во Ѓир ЕТО ФКЦ . Тој го направил своето деби за Ѓир во 1998 година.

Талентираниот лев бек брзо ги фатил очите на унгарскиот врвен клуб МКБ Веспрем КЦ , а тој бил потпишан за еден од шампионите во 2000 година. Оттогаш, Иванчик освоил бројни разни медали и трофеи на домашно и континентално ниво, вклучувајќи ја и титулата на Купот на победниците во 2008 година.

Меѓународно[уреди | уреди извор]

Тој освоил златен медал на Европското младинско првенство во 1999 година и го предводел унгарската репрезентација на четвртото место на Светско првенство во 2001 година. Тој го направил своето целосно меѓународно деби против Австрија на 26 октомври 2000 година. Неговиот прв голем турнир бил Светското првенство во 2003 година . Учествувал на уште три Светски првенства (2007, 2009, 2011) и бил присутен на пет Европски првенства (2004, 2006, 2008, 2010, 2012). Тој исто така бил член на унгарскиот тим кој завршил на четвртото место на Олимписките игри 2004 и на Олимписките игри во 2012 година .

Лично[уреди | уреди извор]

Неговиот татко, Михали Иванчиќ, бил поранешен ракометар, кој го освоил ИФФ Купот во 1986 година и добил сребрен медал на Светското првенство во истата година.

Има двајца помлади браќа, Тамаш Иванчик и Адам Иванчик . И двајцата се професионални ракометари и унгарски интернационалци.

Тој е оженет. Неговата жена, Вера, на 3 февруари 2009 година, родила момче, веднаш по враќањето на Иванчик од Светското првенство .

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва унгарска лига:
  • Победник : 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015
  • Сребрен медал : 2007
 • Куп на Унгарија:
  • Победник : 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015
  • Сребрен медал : 2006, 2008
 • ЕХФ Лигата на шампионите :
  • Финалист : 2002, 2015, 2016
  • Полуфиналист : 2003, 2006, 2014, 2017
 • Купот на победниците на Купот на ЕХФ :
  • Победник : 2008 година
 • ЕХФ шампион трофеј :
  • Финалист : 2002, 2008

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

 • Унгарски ракометар на годината : 2010
 • Златен крст на Крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]