Тимур Дибиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tимур Дибиров
Dibirov.jpg
Лични податоци
Име и презиме Tимур Дибиров
Роден(а) 30 јули 1983
Петрозаводск, Русија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.80 м
Тежина 74 кг
Позиција Лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија Вардар
Број 31
Сениорски клубови
2004–2013
2013–
Русија Чеховские Медведи
Македонија Вардар

Тимур Магомедович Дибиров е руски ракометар, роден 1983 година во Петрозаводск. Игра за руската ракометна репрезентација, а од 2013 година игра за македонскиот ракометниот клуб Вардар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]