Фабијан Виде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фабијан Виде (* 8 Февруари 1994 година во Белциг) е германски ракометар .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Фабијан Виде почнал да игра ракомет во 1999 година заедно со Марвин Сомер и Вили Вејрахс во МБСВ Белциг. Од 2006 до 2009 играше на 1. VfL Потсдам, пред да се префрли на лисиците Берлин . Со Берлинците, тој го освои германското Б-Југенд во 2010 година, а во 2011, 2012 и 2013 година А-Југендмејстершафт . Во сезоната 2012/13, 1.94   Метарскиот играч со долг заден простор го направи своето деби во професионалниот тим на лисиците, бидејќи во сезоната 2013/14 тој е цврсто во тимот на Бундеслигата, со ДХБ Купот 2014, а во 2015 и 2018 година го освои ЕХФ Европа Купот .

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Wiede е дел од тимот на германскиот национален јуниорски тим, за кој има одиграно 17 меѓународни натпревари, во кои постигна 41 гол.[1] Левичарот постигна шест пати за репрезентацијата на Германија. По еден репрезентација Steffen Weinhold мораше да се откаже поради повреда за учество во една одржана секој јануари 2014 година четири државни турнири, повторно беше прв во кадар на високи национални жалба.[2] На 4-ти   Јануари 2014 година дебитираше против Русија.[3] На 31 јануари 2016 година Wiede беше со германскиот тим европски шампион.[4] На 2016 Олимписките игри во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со репрезентацијата. За ова беше на 1. Ноември 2016 година почитуван со Сребрена Лавра лист .[5] Почнувајќи ноември 2016 повторно повлече сериозна повреда на рамото [6] и падна како резултат на Светското првенство во ракомет 2017 во Франција. За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во 20-члениот тим, кој го негираше во подготовките.[7] Тој не го направи во тимот, кој потоа патувал до ЕМ. На Светското првенство во ракомет 2019 година во Германија и Данска, тој беше четврти со екипата на ДХБ. Играта за третото место беше изгубена од Французите 25:26. За време на турнирот тој постигна 24 гола и беше избран во тимот на "Сите ѕвезди".[8] Тој завршил 75 натпревари во кои постигнал 145 гола.

Бундес рекорд[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2012/13 Лисички Берлин националната лига 9 7 1 6
2013/14 Лисички Берлин националната лига 34 68 0 68
2014/15 Лисички Берлин националната лига 36 87 10 77
2015/16 Лисички Берлин националната лига 32 142 29 113
2016/17 Лисички Берлин националната лига 24 89 18 71
2017/18 Лисички Берлин националната лига 31 105 1 104
2012-2018 целокупната националната лига 166 498 59 439

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Фабијан Виде Munzinger

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. dhb.de: репрезентација помлад репрезентација [1], добиен на 6.  
  2. dhb.de: Youngster Wiede првпат во редовите на постариот репрезентација [2], пристапено на 28.  
  3. dhb.de: Силна реакција: Германија ја победи Русија со 35:26 [3], добиен на 4.  
  4. Европско првенство во ракомет: Лошите момчиња ја добиваат титулата [4], Tagesspiegel.de, 31.
  5. Добитник на Сребрена лавра лист [5] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
  6. Повредени ракометари: Wiede мора да го откаже учеството на Светското првенство [6], на mirror.de, од 3.
  7. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [7] од 15-ти
  8. https://www.handball-world.news/o.red.r/news-1-1-25-111968.html

Предлошка:Navigationsleiste Kader Füchse Berlin