Квалификации за Европското првенство во ракомет за мажи 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија ги објаснува квалификациите за Европско првенство во ракомет за мажи 2016.

Квалификационен систем[уреди | уреди извор]

Регистрирани биле 38 екипи за учество. 38 екипи се натпреварувале на 15 места на завршниот турнир во 2 различни фази на квалификации. Во секоја фаза, екипите биле поделени на неколку шешири според нивните позиции во ранг-листата на репрезентацијата на ЕХФ.

Квалификациона фаза[уреди | уреди извор]

Извлекувањето за квалификационата група било одржано на 23 јуни 2012 на ЕХФ конгресот во Монте Карло, Монако.[1] Натпреварите се играле во серија дома и во гости, при што секој тим двапати играл меѓусебно. Победниците во групата се пласирале во втората фаза.

Шешири во фаза 1[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3
 Грција
 Естонија
 Финска
 Италија
 Кипар
 Белгија
 Луксембург
 Обединето Кралство
 Ирска

Групи[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

31 октомври 2012  Финска 28:21  Луксембург Сису арена, Карис
Гледачи: 903
Судии: Цветко, Кавалар ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Ронберг 10 (12:11) Мулер 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 ноември 2012  Кипар 21:26  Финска Универзитетски кипарски атлетски центар, Никозија
Гледачи: 300
Судии: Агакиши, Агакиши ([[{{country data (АЗЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(АЗЕ)]])
Аргироу 7 (7:13) Вало 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 април 2013  Луксембург 16:17  Кипар Д'Кокју, Луксембург
Гледачи: 500
Судии: Рутковскис, Џерве ([[{{country data (ЛЕТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛЕТ)]])
Сарац 5 (7:9) Аргироу 3
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6. април 2013  Луксембург 24:24  Финска Д'Кокју, Луксембург
Гледачи: 1 300
Судии: Тзаферопулос, Бетмен ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Мулер 8 (9:14) Таминен 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

12 јуни 2013  Кипар 22:36  Луксембург Универзитетски кипарски атлетички центар, Никозија
Гледачи: 500
Судии: Ди Доменико, Форнасиер ([[{{country data (ИТА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИТА)]])
Аргироу 9 (15:17) Поекес 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јуни 2013  Финска 35:17  Кипар Варубоден арена, Кирконуми
Гледачи: 713
Судии: Боуноуара, Сами ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Таминен 10 (19:6) Констатиноу, Никифороу 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Финска 4 3 1 0 113 83 +30 7
2  Луксембург 4 1 1 2 97 91 +6 3
3.  Кипар 4 1 0 3 77 113 -36 2

Група 2[уреди | уреди извор]

31 октомври 2012  Грција 43:14  Обединето Кралство Георгиес Галанопоулос стадион, Лутраки
Гледачи: 1 200
Судии: Мартенс, Вердонк ([[{{country data (БЕЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(БЕЛ)]])
Карипидис 7 (17:8) Винкент 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

4 ноември 2012  Италија 25:31  Грција Палалавис, Лавис
Гледачи: 1 100
Судии: Циндриќ, Гонзурек ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Скатер 8 (17:14) Саникис 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 април 2013  Обединето Кралство 23:47  Италија Ревенскраишки регионален спортски центар, Мотервел
Гледачи: 450
Судии: Сигујронсон, Петурсон ([[{{country data (ИСЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИСЛ)]])
Ларсон 7 (13:24) Скатер 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

7. април 2013  Обединето Кралство 20:32  Грција Национален спортски центар Кристал Палас , Лондон
Гледачи: 600
Судии: Јаскинс, Забко ([[{{country data (ЛЕТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛЕТ)]])
Ларсон 10 (12:16) Пападопулос 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

12 јуни 2013  Италија 37:26  Обединето Кралство Палалавис, Лавис
Гледачи: 600
Судии: Витаку, Витаку ([[{{country data (Косово)|country get alias2|name=|variant=}}|(Косово)]])
Радовчиќ 7 (18:13) Ларсон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јуни 2013  Грција 29:27  Италија Неаполис арена, Лариса
Гледачи: 1 500
Судии: Хорват, Мартон ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Василакис 8 (16:13) Мајоне 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Грција 4 4 0 0 135 86 +49 8
2  Италија 4 2 0 2 136 109 +27 4
1  Обединето Кралство 4 0 0 4 83 159 -76 0

Група 3[уреди | уреди извор]

31 октомври 2012  Естонија 44:13  Ирска Спортска сала Кехра, Кехра
Гледачи: 550
Судии: Бол, ван Ецк ([[{{country data (ХОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХОЛ)]])
Педома 7 (20:4) Мејер 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

3 ноември 2012  Белгија 24:31  Естонија Провинција спортски центар Домелхоф, Нерпелт
Гледачи: 1 600
Судии: Мартинс, Мартинс ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Хоубрехт, Коплар 5 (12:17) Јохансен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

4 април 2013  Ирска 12:28  Белгија Универзитетски колеџ во Даблину, Даблин
Гледачи: 250
Судии: Агакиши, Агакиши ([[{{country data (АЗЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(АЗЕ)]])
Мејер 5 (8:11) Каувенбергс 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6. април 2013  Ирска 15:45  Естонија Универзитетски колеџ во Даблину, Даблин
Гледачи: 260
Судии: Агакиши, Агакиши ([[{{country data (АЗЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(АЗЕ)]])
Фергусон 4 (6:21) три играчи по 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

12 јуни 2013  Белгија 36:12  Ирска Сала де ла Ц. Е. Т, Турне
Гледачи: 200
Судии: Фреитас, Карваљо ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Матијс 8 (18:4) Мејер 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16. јуни 2013  Естонија 32:23  Белгија спортска сала Виљанди, Виљанди
Гледачи: 800
Судии: Новиков, Перепилитси ([[{{country data (УКР)|country get alias2|name=|variant=}}|(УКР)]])
Патраил 8 (14:11) Коплар 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Естонија 4 4 0 0 152 75 +77 8
2  Белгија 4 2 0 2 111 87 +24 4
1  Ирска 4 0 0 4 52 153 -101 0

Бараж[уреди | уреди извор]

  • Сите натпревари биле одиграни според средноевропско време

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2
 Босна и Херцеговина
 Романија
 Швајцарија
 Естонија
 Финска
 Грција

Натпревари од бараж[уреди | уреди извор]

Први натпревари[уреди | уреди извор]

2 април 2014  Грција 23:28  Босна и Херцеговина Микрас 3, Солун
Гледачи: 600
Судии: Лоренте, Серадила ([[{{country data (ШПА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШПА)]])
Пападопулос 9 (10:13) Прце 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

2 април 2014  Романија 32:30  Финска спортска сала Конкордија, Киажна
Гледачи: 850
Судии: Бол, Ван Ецк ([[{{country data (ХОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХОЛ)]])
Михалкеа 6 (16:14) Ронберг 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 април 2014  Естонија 26:34  Швајцарија Талинска спортска сала, Талин
Гледачи: 700
Судии: Кекес, Кекес ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Јанима 6 (13:18) три играчи по 7
Suspension 3×добил жолт картон `1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

4 април 2014  Швајцарија 31:32  Естонија Спортска сала Крујцбелх, Санкт Гален
Гледачи: 2 250
Судии: Сигујронсон, Петурсон ([[{{country data (ИСЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИСЛ)]])
Шмид 8 (16:14) Патраил 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 април 2014  Финска 32:29  Романија Сису арена, Карис
Гледачи: 720
Судии: Хансен, Петерсен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Таминен 8 (15:13) Рамба 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 април 2014  Босна и Херцеговина 27:22  Грција ЈУ Спортска Сала Цазин, Цазин
Гледачи: 2 500
Судии: Пичон, Реверет ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
5 играчи по 4 (17:12) Пападопулос, Тирас 4
Suspension 5×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревари[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
 Романија 61:62  Финска 32:30 29:32
 Грција 45:55  Босна и Херцеговина 23:28 22:27
 Естонија 58:65  Швајцарија 26:34 32:31

Квалификации[уреди | уреди извор]

Легенда
Квалификуван на Европско првенство
Не е квалификуван

Ждрепка фаза 2[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
 Данска
 Шпанија
 Хрватска
 Франција
 Србија
 Унгарија
 Словенија
 Исланд
 Германија
 Македонија
 Русија
 Шведска
 Белорусија
 Норвешка
 Австралија
 Чешка
 Црна Гора
 Словачка
 Литванија
 Португалија
 Холандија
 Босна и Херцеговина
 Израел
 Латвија
 Швајцарија
 Украина
 Турција
 Финска

Група 1[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Норвешка 36:27  Турција Сала Кристијансунд, Кристијансунд
Гледачи: 2 769
Судии: Бернет, Вик ([[{{country data (ШВА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВА)]])
Бјорнсен 11 (18:13) Доне 13
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
30 октомври 2014  Хрватска 35:24  Холандија Фран Галовиќ, Копривница
Гледачи: 2 500
Судии: Новиков, Перепилитси ([[{{country data (УКР)|country get alias2|name=|variant=}}|(УКР)]])
Чупиќ, Слишковиќ 6 (17:10) Шаген 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 ноември 2014  Холандија 22:30  Норвешка Топспорт центар, Алмере
Гледачи: 1 250
Судии: Флеиш, Рибер ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
ван Олпхен 5 (9:13) Јоендал, Бјорнсен 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
2 ноември 2014  Турција 22:32  Хрватска ТХФ спортска сала, Канкаја
Гледачи: 800
Судии: Куртагиќ, Ветервик ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Доне 8 (9:16) Коплар, Чупиќ 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 април 2015  Норвешка 27:26  Хрватска ДНБ арена, Ставангер
Гледачи: 4750
Судии: Марин, Гарсија ([[{{country data (ШПА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШПА)]])
Хансен, Сагосен 5 (17:13) Чупиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 април 2015  Турција 23:30  Холандија ТХФ спортска сала, Канкаја
Гледачи: 500
Судии: Коњичанин, Коњичанин ([[{{country data (БИХ)|country get alias2|name=|variant=}}|(БИХ)]])
Доне 11 (11:14) Шаген 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 мај 2015  Хрватска 31:25  Норвешка Вараждинска сала, Вараждин
Гледачи: 5 000
Судии: Дину, Дин ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Дувњак, Хорват 7 (16:17) 3 играчи по 4 гола
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
3 мај 2015  Холандија 31:21  Турција Топспорт центар, Алмере
Гледачи: 2 000
Судии: Вешовиќ, Митровиќ ([[{{country data (ЦГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЦГ)]])
Бумхаувер, Ханен 6 (13:9) Доне 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

10 јуни 2015  Холандија 24:27  Хрватска Фитланд XЛ, Ситард
Гледачи: 2 200
Судии: Добровитс, Тајок ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Верјанс 6 (12:14) Хорват 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
10 јуни 2015  Турција 22:26  Норвешка ТХФ спортска сала, Канкаја
Гледачи: 500
Судии: Ковалќук, Ковалќук ([[{{country data (МОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(МОЛ)]])
Калишкан 8 (10:12) Кристенсен 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

14 јуни 2015  Хрватска 40:26  Турција Школска спортска Сала Умаг, Умаг
Гледачи: 1 200
Судии: Аргиридис, Моутас ([[{{country data (КИП)|country get alias2|name=|variant=}}|(КИП)]])
Михиќ, Степанчиќ 6 (21:13) Калишкан, Доне 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јуни 2015  Норвешка 38:24  Холандија спортска сала Трондхејм, Трондхејм
Гледачи: 3.151
Судии: Лешчински, Пичота ([[{{country data (ПОЉ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОЉ)]])
Тонесен 11 (19:11) Ханен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Хрватска 6 5 0 1 191 148 +43 10
2  Норвешка 6 5 0 1 182 152 +30 10
3.  Холандија 6 2 0 4 155 174 -19 4
4  Турција 6 0 0 6 131 195 -64 0

Група 2[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Белорусија 25:25  Босна и Херцеговина Чижовка арена, Минск
Гледачи: 5 600
Судии: Хорачек, Новотни ([[{{country data (ЧЕШ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЧЕШ)]])
Пукоуски 6 (12:13) Вражалиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
30 октомври 2014  Данска 31:21  Литванија Брондби арена, Брондби
Гледачи: 4016
Судии: Лах, Сок ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Хансен 7 (16:8) Драбавичиус
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

2 ноември 2014  Литванија 28:30  Белорусија Шјаулајска арена, Шјаулај
Гледачи: 500
Судии: Јохансон, Клико ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Маласинскас 9 (13:13) Пукоуски 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
2 ноември 2014  Босна и Херцеговина 23:25  Данска КСПЦ Мејдан, Тузла
Гледачи: 5 000
Судии: Сантос, Фонсека ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Торомановиќ 6 (11:12) Молгард,Хансен 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

30 април 2015  Белорусија 27:36  Данска Чижовка арена, Минск
Гледачи: 6.500
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ ([[{{country data (ЦГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЦГ)]])
С. Рутенка 10 (12:17) Мортенсен 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
30 април 2015  Босна и Херцеговина 26:23  Литванија Цазинска арена дворана, Цазин
Гледачи: 2 000
Судии: Харабагиу, Станеску ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Прце 9 (13:10) Петреикис 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

2 мај 2015  Данска 32:23  Белорусија НРГи арена, Орхус
Гледачи: 4959
Судии: Куртагиќ, Ветервик ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Хансен, Мортенсен 7 (12:17) Џ. Рутенка, С. Рутенка 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
3 мај 2015  Литванија 19:15  Босна и Херцеговина Спортска Сала Каунас, Каунас
Гледачи: 1 000
Судии: Цаферопулос, Бетман ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Страџас, Плета 4 (10:7) Прце 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

10 јуни 2015  Литванија 26:31  Данска Спортска Сала Каунас, Каунас
Гледачи: 1 400
Судии: Гасми, Гасми ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Трукановичиус 6 (13:18) Нодесбо 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
11 јуни 2015  Босна и Херцеговина 22:22  Белорусија Градска арена Зеница, Зеница
Гледачи: 6.000
Судии: Бруновски, Чанда ([[{{country data (СВК)|country get alias2|name=|variant=}}|(СВК)]])
Малиновиќ 6 (14:12) Пукоуски 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јуни 2015  Данска 26:25  Босна и Херцеговина Спортска сала Брондби, Брондби
Гледачи: 4467
Судии: Хансен, Петерсен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Шмидт 6 (13:14) Прце 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јуни 2015  Белорусија 31:24  Литванија спортска сала Минск, Минск
Гледачи: 3.310
Судии: Панџиќ, Мосорински ([[{{country data (СРБ)|country get alias2|name=|variant=}}|(СРБ)]])
Пукоуски 8 (13:14) Петреикис, Трукановичиус 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Данска 6 6 0 0 182 144 +38 12
2  Белорусија 6 2 2 3 158 168 +10 6
3.  Босна и Херцеговина 6 1 2 3 136 140 -4 4
4  Литванија 6 1 0 5 140 162 -22 2

Група 3[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Словенија 31:25  Словачка Сала Бонифика, Копар
Гледачи: 2 200
Судии: Гејпел, Хелбиг ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Гајиќ 9 (15:12) Рабек 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
30 октомври 2014  Шведска 33:23  Латвија Росвала Ниќепинг Евентцентар, Ниќепинг
Гледачи: 3.000
Судии: Панџиќ, Саторџија ([[{{country data (БИХ)|country get alias2|name=|variant=}}|(БИХ)]])
Екберг, Петерсен 6 (18:8) Криштопанс 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

1 ноември 2014  Латвија 28:39  Словенија Спортски центар Добеле, Добеле
Гледачи: 1 150
Судии: Андорка, Хукер ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Јурџс 7 (13:21) Гајиќ 10
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
1 ноември 2014  Словачка 23:33  Шведска Хант арена, Братислава
Гледачи: 2 500
Судии: Ралуј, Сабросо ([[{{country data (ШПА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШПА)]])
Урбан 7 (15:16) Нилсон 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 април 2015  Шведска 28:24  Словенија Вида арена, Векше
Гледачи: 4512
Судии: Гателис, Мажејка ([[{{country data (ЛИТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛИТ)]])
Готфридсон 10 (18:10) Гајиќ 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 април 2015  Латвија 25:18  Словачка Спортски центар Добеле, Добеле
Гледачи: 900
Судии: Хансен, Петерсен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Криштопанс 8 (11:7) Рабек 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 мај 2015  Словенија 28:28  Шведска Сала Златорог, Цеље
Гледачи: 3.500
Судии: Денц, Реибел ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Гајиќ (13:16) Олсон 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон
2 мај 2015  Словачка 22:23  Латвија Спортска Сала Хлоховец, Хлоховец
Гледачи: 1 500
Судии: Леандерсон, Линдорс ([[{{country data (ФИН)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФИН)]])
Хрушчак 9 (16:10) Павлович 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

10 јуни 2015  Словачка 20:26  Словенија арена Татран, Прешов
Гледачи: 1 450
Судии: Штарк, Стефан ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Рабек 7 (10:13) Натек, Шоштариќ 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
10 јуни 2015  Латвија 14:33  Шведска Спортски центар Добеле, Добеле
Гледачи: 600
Судии: Катсикис, Микалидис ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Павлович 3 (8:16) Закрисон 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

13 јуни 2015  Словенија 37:20  Латвија Црвена арена, Велење
Гледачи: 1 200
Судии: Цаферопулос, Бетман ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Маргуч, Шоштариќ 5 (18:11) Јурџс 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 јуни 2015  Шведска 27:22  Словачка Ховет, Стокхолм
Гледачи: 7.000
Судии: Буке, Мајер ([[{{country data (ШВА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВА)]])
Екберг 10 (16:10) Страновски 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Шведска 6 5 1 0 182 134 +48 11
2  Словенија 6 4 1 1 185 149 +36 9
3.  Латвија 6 2 0 4 133 182 -49 4
4  Словачка 6 0 0 6 130 165 -35 0

Група 4[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Исланд 36:19  Израел Лаугардазол, Рејкјавик
Гледачи: 1 950
Судии: Бухе, Мејер ([[{{country data (ШВА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВА)]])
Сигурдсон 9 (14:9) Померанз 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card
29 октомври 2014  Србија 25:21  Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 7.000
Судии: Дину, Дин ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Џукиќ,Вујин 7 (10:9) Мелиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

2 ноември 2014  Црна Гора 25:24  Исланд Спортска Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2 234
Судии: Денц, Ребел ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Борозан 10 (14:12) Петерсон 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
2 ноември 2014  Израел 22:26  Србија спортски центар Макаби, Ришон Лецион
Гледачи: 1 050
Судии: Гуско, Репкин ([[{{country data (БЛР)|country get alias2|name=|variant=}}|(БЛР)]])
Померанз 9 (10:13) Стојковиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 април 2015  Исланд 38:22  Србија Лаугардазол, Рејкјавик
Гледачи: 2 200
Судии: Гејпел, Хелбиг ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Сигурдсон (16:10) Марсениќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
30 април 2015  Израел 19:22  Црна Гора Драјв арена, Тел Авив
Гледачи: 1 500
Судии: Тогстад, Кристиансен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Леви 6 (9:9) Липовина 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 мај 2015  Србија 25:25  Исланд Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 5 600
Судии: Столаровс, Лицис ([[{{country data (ЛЕТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛЕТ)]])
Илиќ 6 (13:11) Сваварсон 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
3 мај 2015  Црна Гора 33:27  Израел Спортска Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2 500
Судии: Бркиќ, Јусуфхоџиќ ([[{{country data (АВС)|country get alias2|name=|variant=}}|(АВС)]])
Мелиќ, Шеваљевиќ 6 (16:13) Апо 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

јуни 2015  Црна Гора 23:23  Србија Спортска Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2 500
Судии: Тогстад, Кристиансен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
4 играчи по 4 гола (11:14) Илиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
10 јуни 2015  Израел 24:34  Исланд Драјв арена, Тел Авив
Гледачи: 1 200
Судии: Николов, Начевски ([[{{country data (МАК)|country get alias2|name=|variant=}}|(МАК)]])
Леви, Гал 5 (12:17) Сигурмансон 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јуни 2015  Србија, 32:23  Израел Спортска сала Кралево, Кралево
Гледачи: 3.000
Судии: Цветко, Кавалар ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Зеленовиќ 6 (19:12) Давда, Фридман 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јуни 2015  Исланд 34:22  Црна Гора Лаугардазол, Рејкјавик
Гледачи: 2 050
Судии: Хорачек, Новотни ([[{{country data (ЧЕШ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЧЕШ)]])
Сигурдсон 10 (19:11) Шеваљевиќ, Борозан 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Исланд 6 4 1 1 191 137 +54 9
2  Србија 6 3 2 1 153 152 +1 8
3.  Црна Гора 6 3 1 2 146 152 -6 7
4  Израел 6 0 0 6 134 183 -49 0

Група 5[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Унгарија 31:30  Португалија Џенерали Арена, Мишколц
Гледачи: 2 000
Судии: Бадура, Ондогрекула ([[{{country data (СВК)|country get alias2|name=|variant=}}|(СВК)]])
три играчи по 5 (19:15) Роха 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 ноември 2014  Португалија 29:34  Русија Павилхао Деспортиво Муникипал, Вила Нова де Гаја
Гледачи: 2 000
Судии: Николов, Начевски ([[{{country data (МКД)|country get alias2|name=|variant=}}|(МКД)]])
Рортела 7 (12:18) Игропуло 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
2 ноември 2014  Украина 20:33  Унгарија Киевска палата на спортот, Киев
Гледачи: 2 000
Судии: Јединг, Хансен ([[{{country data (ДАН)|country get alias2|name=|variant=}}|(ДАН)]])
Онуфријенко 5 (9:15) Иванчик 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

30 април 2015  Русија 23:27  Унгарија Олимписки спортски центар Чехов, Чехов
Гледачи: 1 800
Судии: Крстиќ, Љубиќ ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Шишкарев 6 (8:15) Каќар 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
30 април 2015  Украина 26:32  Португалија Терминал Бровари, Бровари
Гледачи: 1 120
Судии: Лешчински, Пичота ([[{{country data (ПОЉ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОЉ)]])
Тиутиуник 7 (12:17) Рортела 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 мај 2015  Унгарија 29:25  Русија Веспрем арена, Веспрем
Гледачи: 3.215
Судии: Флеш, Рибер ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Бодо, Каќар 6 (15:11) Шишкарев, Житников 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
3 мај 2015  Португалија 34:24  Украина Павилхао Деспортиво Муникипал, Вила Нова де Гаја
Гледачи: 1 500
Судии: Јохансон, Клико ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Антунес 10 (19:12) Чичикало 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

10 јуни 2014  Русија 27:22  Украина спортска сала Минск, Минск
Гледачи: 3.300
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Дибиров 6 (15:10) Карамишев 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

10 јуни 2015  Португалија 25:26  Унгарија Спортска сала Павиљо, Санту Тирсу
Гледачи: 2 000
Судии: Гуско, Репкин ([[{{country data (БЛР)|country get alias2|name=|variant=}}|(БЛР)]])
Дуарте 10 (15:12) Бодо 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
11 јуни 2015  Украина 28:30  Русија Минска спортска сала, Минск
Гледачи: 3.000
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Чичикало 7 (14:16) Дибиров, Деревен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 јуни 2015  Унгарија 32:28  Украина Ауди Арена, Џер
Гледачи: 2 500
Судии: Скурзни, Кавулиќ ([[{{country data (ЧЕШ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЧЕШ)]])
Бодо 9 (15:14) Чичикало 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јуни 2015  Русија 35:33  Португалија Универзален спортски комплекс ЦСКА - Москва, Москва
Гледачи: 1 000
Судии: Николиќ, Стојковиќ ([[{{country data (СРБ)|country get alias2|name=|variant=}}|(СРБ)]])
Дибиров 11 (15:16) Рортела 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Унгарија 6 6 0 0 178 151 +27 12
2  Русија 6 4 0 2 174 168 +6 8
3.  Португалија 6 2 0 4 183 176 +7 4
4  Украина 6 0 0 6 148 188 -40 0

Група 6[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Македонија 27:20  Швајцарија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 4500
Судии: Гателис, Мажејка ([[{{country data (ЛИТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛИТ)]])
Лазаров 13 (12:8) Шмид 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
30 октомври 2014  Франција 41:25  Чешка Ле Пхаре, Шамбери
Гледачи: 4400
Судии: Штарк, Стефан ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Жоли 7 (20:12) Линхарт 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 ноември 2014  Чешка 27:27 Предлошка:Country data МАК Еуроникс спортска сала, Злин
Судии: Тогстад, Кристиансен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Линхарт, Ждрахала 7 (18:11) Лазаров 10
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон 2 000×Red card
2 ноември 2014  Швајцарија 24:33  Франција Спортска сала Ст. Јакоб, Базел
Гледачи: 6.700
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Сидоровиц 9 (11:15) Гигу 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 април 2015  Македонија 25:27  Франција Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 6.800
Судии: Хорват, Мартон ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Лазаров 8 (13:15) Гигу 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 април 2015  Швајцарија 26:30  Чешка Спортска сала БЦЦ, Шафхаузен
Гледачи: 1 500
Судии: Сантос, Фонеска ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Шмид 7 (12:14) Петровски 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

3 мај 2015  Франција 35:24  Македонија Спортска Сала Андре Брут, Тулуза
Гледачи: 4226
Судии: Какадор, Николау ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Карабатиќ 6 (15:13) Лазаров 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
2 мај 2015  Чешка 29:25  Швајцарија Спортска Сала ТЈ Локомотива, П’лзењ
Гледачи: 795
Судии: Ердоган, Оздениз ([[{{country data (ТУР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ТУР)]])
Ждрахала 9 (15:13) Рами 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

10 јуни 2015  Чешка 24:34  Франција Спортска Сала Водова, Брно
Гледачи: 3.000
Судии: Шулц, Тониес ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Ждрахала 9 (10:16) Махе 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
10 јуни 2015  Швајцарија 17:26  Македонија Спортска Сала Санкт Гален, Санкт Гален
Гледачи: 2 337
Судии: Зотин, Володков ([[{{country data (РУС)|country get alias2|name=|variant=}}|(РУС)]])
Шмид, Кутел 4 (8:15) Лазаров 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 јуни 2015  Франција 31:23  Швајцарија Спортска Сала Клермон Феран, Клермон Феран
Гледачи: 4700
Судии: Кохен, Перец ([[{{country data (ИЗР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИЗР)]])
Гигу, Н`Гуесан 6 (19:9) Граубнер 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јуни 2015  Македонија 32:28  Чешка Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 6.963
Судии: Дину, Дин ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Лазаров 11 (15:12) Ждрахала 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Франција 6 6 0 0 201 145 +56 12
2  Македонија 6 3 1 2 261 154 +7 7
3.  Чешка 6 2 1 3 163 185 -22 5
4  Швајцарија 6 0 0 6 135 176 -41 0

Група 7[уреди | уреди извор]

29 октомври 2014  Германија 30:18  Финска Швалбе арена, Гумерсбах
Гледачи: 4141
Судии: Вешовиќ, Митровиќ ([[{{country data (ЦГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЦГ)]])
Геншајмер, Веинхолд 4 (19:8) А. Ронберг 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 октомври 2014  Шпанија 27:16  Австралија Павилон Муникипал дос Депортес де Понтеведра, Понтеведра
Гледачи: 1 800
Судии: Пичон, Реверет ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Томас 6 (12:8) Вебер 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 ноември 2014  Финска 27:34  Шпанија Енергија арена, Ванта
Гледачи: 2 200
Судии: Хержег, Суди ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Таминен 11 (15:17) Макуеда, Томас 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
2 ноември 2014  Австралија 24:28  Германија Алберт Шулц Аисхале, Виена
Гледачи: 6.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ ([[{{country data (СРБ)|country get alias2|name=|variant=}}|(СРБ)]])
Вебер 6 (11:12) Геншајмер 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

29 април 2015  Германија 29:28  Шпанија САП арена, Манхајм
Гледачи: 11 895
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Геншајмер 9 (17:15) Ривера Фолх 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 април 2015  Финска 23:26  Австралија Енергија дворана, Ванта
Гледачи: 1 500
Судии: Барановски, Лемановиќ ([[{{country data (ПОЉ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОЉ)]])
Броман 7 (12:11) Божовиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 мај 2015  Шпанија 26:20  Германија Спортска Сала Лион, Лион
Гледачи: 4500
Судии: Гјединг, Хансен ([[{{country data (ДАН)|country get alias2|name=|variant=}}|(ДАН)]])
Ривера Фолх 6 (11:8) Геншајмер 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
2 мај 2015  Австралија 29:22  Финска Спортска сала Брегенц, Брегенц
Гледачи: 2 000
Судии: Ковалчук, Ковалчук ([[{{country data (МОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(МОЛ)]])
Вебер 6 (14:14) Сундберг 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

10 јуни 2015  Австралија 24:30  Шпанија Олимписка Сала Инсбрук, Инсбрук
Гледачи: 3.500
Судии: Гателис, Мажејка ([[{{country data (ЛИТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛИТ)]])
Сантос 6 (12:16) Ривера Фолх 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
10 јуни 2015  Финска 20:34  Германија Енергија дворана, Ванта
Гледачи: 1 300
Судии: Бадура, Оногрекула ([[{{country data (СВК)|country get alias2|name=|variant=}}|(СВК)]])
Нерешени Ронберг 7 (8:16) Геншајмер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

13 јуни 2015  Шпанија 39:16  Финска Спортска Сала Логроњо, Логроњо
Гледачи: 2 200
Судии: Панајидес, Андреоу ([[{{country data (КИП)|country get alias2|name=|variant=}}|(КИП)]])
4 играчи по 4 гола (21:9) Броман, Сундберг 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јуни 2015  Германија 31:29  Австралија Шпаркасен арена, Кил
Гледачи: 8.074
Судии: Куртагиќ, Ветервик ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Виеде 8 (14:13) Сантос 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1  Шпанија 6 5 0 1 184 132 +52 10
2  Германија 6 5 0 1 172 145 +27 10
3.  Австралија 6 2 0 4 148 161 -13 4
4  Финска 6 0 0 6 126 192 -66 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF EURO 2016 qualification draw“. EHF. Посетено на 15 June 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]