Ришон Лецион

Координати: 31°57′N 34°48′E / 31.950° СГШ; 34.800° ИГД / 31.950; 34.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ришон Лецион
רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן
ريشون لِتسيون‎
Град (од 1950)
Знаме на Ришон Лецион
Грб
ДржаваИзраел Израел
Основан1882; пред 142 години (1882)
Управа
 • ГрадоначалникРаз Кинстлих
Население (2022)257,128

Ришон Лецион (хебрејски: רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן) — град во Израел со население од 257.128 (од 2022 г.), што го прави 4-ти најнаселен град во Израел. Има површина од 61.914 квадратни километри. Основан е во 1882 г. и се наоѓа на 12 километри јужно од градот Тел Авив.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rishon LeZiyyon, www.citypopulation.de

Надворешни врски[уреди | уреди извор]