Џер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џер
Стела од гробот на Џер
Фараон на Египет
Владеел41 година, околу 3000 г.п.н.е.
ПретходникХор-Аха
НаследникЏет
ДецаМарнејт, Џет ?
ТаткоХор-Аха
МајкаХентап
ЗакопанГроб O, Ум ел Ка'аб

Џер бил третиот фараон од Првата египетска династија.[1] Тој бил син на фараонот Хор-Аха, и внук на Нармер. Негов наследник бил неговиот син Џет, а имал и ќерка, Мернејт. Според Манетон, тој владеел 57 години, но Тоби Вилкинсон укажува дека неговото владеење било пократко. Бил погребан во Абид, а потоа неговиот гроб се сметал за гроб на Озирис, богот на подземниот свет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Trigger, Bruce (1983). Ancient Egypt: A Social History. Cambridge University Press. стр. 70. ISBN 978-0521284271.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник:
Хор-Аха
Египетски фараон
Прва династија
Наследник:

Џет