Даинис Криштопанс

Од Википедија — слободната енциклопедија
2024

Даинис Криштопанс (латвиски: Dainis Krištopāns; р. 27 септември 1990) ― латвиски ракометен репрезентативец кој настапува за РК Вардар. Тој е еден од највисоките ракометари во светот, со висина од 215 см и тежина 135 кг.