Алмере

Координати: 52°22′N 5°13′E / 52.367° СГШ; 5.217° ИГД / 52.367; 5.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмере
Град и Општина
Знаме на АлмереГрб на Алмере
Истакната позиција на Алмере во општинската мапа на Флеволанд
Местоположба во Флеволанд
ЗемјаХоландија
ПокраинаФлеволанд
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникФранц Вервинд (Д66)
Површина[2]
 • Вкупна248,77 км2 (9,605 ми2)
 • Земјишна129,60 км2 (5,000 ми2)
 • Вода119,17 км2 (4,601 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999996999999−3 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно202.764
 • Густина1.565/км2 (4,050/ми2)
ДемонимAlmeerder
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postcode1300–1379
Area code036
Мреж. местоalmere.nl

Алмере (холандски изговор: [ɑlˈmeːrə]  ( слушни)) општина и најголем град во покраината Флеволанд. Кон крајот на 2009 тата година бројот на населениеto изнесувало 188.209 жители.

Името Алмере потикнува од името на некогашното слатководно езеро кое во средниот век се наоѓало на ова подрaчје. Изградбата на Алмере започнала во 1975 година на јужниот дел на полдерот на Флеволанд, околу 25 километари источно од Амстердам.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценкаta од 2008 година, во градот живеело 142.765 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The municipal executive“. Gemeente Almere. Архивирано од изворникот на 2013-11-05. Посетено на 1 September 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 1315HR“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 1 September 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.