Велење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велење
Velenje
град и општина
Замок Велење
Замок Велење
Местоположба на Општина Велење
Местоположба на Општина Велење
Велење се наоѓа во Словенија
Велење
Местоположба на Велење
Координати: 46°22′ СГШ 15°07′ ИГД / 
Држава  Словенија
Управа
 • Градоначалник Бојан Контич
Површина
 • Вкупна 83,5 км2
Население (2002)[1]
 • Вкупно 33.331
 • Густина 0.039.917.365.269.461.000/км2
Часовен појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)
Мреж. место velenje.si

Велење (словенечки: Velenje) е град и општински центар во северна Словенија. Општина Велење има население од 33.331 жители. Старо Велење, стариот град, за прв пат се споменува во 1264 и 1374 како мал трговски град. За време на СФРЈ, односно до смртта на Јосип Броз - Тито новиот дел од градот се викал Ново Велење, додека по смртта на Тито се викало Титово Велење. По независноста на Словенија, градот го добил сегашното име.[2] Во Велење се наоѓа седиштето на Горење.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]