Окрузи во Литванија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Литванија е поделена на 10 окрузи (литвански: apskritys, едн. apskritis) кои ги носат имињата на нивните административни центри. Окрузите се поделени на вкупно 60 општини (savivaldybės, т.е. „самоуправи“): 9 градски, 43 реонски и 8 обични. Секоја општина потоа се дели на старешинства (seniūnijos). Во 2010 г., на окрузите им е одземена управата[1] и оттогаш тие претставуваат само територијални и статистички единици.

Окрузи[уреди | уреди извор]


Округ
(помош со снимки)
Литвански Админ. центар Површина
(км²)
Население
(2001)[2]
Население
(2011)[2]
Густина
(жит/км²)
Алитушки
(изворноинфо)

Alytus County COA.png
Alytaus apskritis Алитус 5.425 187.769 158.571 29,3
Вилнушки
(изворноинфо)

Vilnius County COA.png
Vilniaus apskritis Вилнус 9.729 850.064 810.651 83,3
Каунашки
(изворноинфо)

LTU Kauno apskritis COA.svg
Kauno apskritis Каунас 8.089 701.529 612.532 75,7
Клајпедски
(изворноинфо)

LTU Klaipėdos apskritis COA.svg
Klaipėdos apskritis Клајпеда 5.209 385.768 337.286 64,8
Маријамполски
(изворноинфо)

Marijampole County COA.png
Marijampolės apskritis Маријамполе 4.463 188.634 160.978 36,1
Паневешки
(изворноинфо)

Panevezys County COA.png
Panevėžio apskritis Паневежис 7.881 299.990 254.218 32,3
Таурашки
(изворноинфо)

Taurage County COA.png
Tauragės apskritis Таураге 4.411 134.275 109.790 24,9
Телшјајски
(изворноинфо)

Telsiai County COA.png
Telšių apskritis Телшјај 4.350 179.885 153.388 35,3
Утенски
(изворноинфо)

Utena County COA.png
Utenos apskritis Утена 7.201 185.962 150.598 20,9
Шјауљајски
(изворноинфо)

Siauliai County COA.png
Šiaulių apskritis Шјауљај 8.540 370.096 305.792 35,8

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“. Парламент на Република Литванија. Посетено на 21 август 2011.
  2. 2,0 2,1 „IŠANKSTINIAI 2011 METŲ GYVENTOJŲ SURAŠYMO REZULTATAI PAGAL APSKRITIS IR SAVIVALDYBES“ (PDF). Статистичка служба при владата на Република Литванија. 2 декември 2011. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-12-15. Посетено на 12 декември 2011.