Виничка Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Виничка област)
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија е за област во Украина, не за регионот околу градот Виница во Македонија.
Виничка област
Вінницька область
Знаме
Flag of Vinnytsia Oblast.svg
Местоположба
Карта на Украина, Виничката област е означена со црвено
Информации
Админ. центар: Виница
Официјални јазици: украински
Површина: 26.513 km²
Население: 1.628.040 (01.12.2012)
Број на реони: 27
Регистерска ознака: AB
Областен управител: Татусјак Сергеј Филипович


Виничката област (украински: Вінницька область; се нарекува и Виничина - украински: Вінниччина) е област во југозападниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Виница.

Географија[уреди | уреди извор]

Виничката област има вкупна површина од 26.513 км2 (4,4% од Украина). На запад се граничи со Черновечката и Хмелничката област, на север со Житомирската, на југ со Одеската област и Молдавија, на исток со Киевската, Кировоградската и Черкаската област. Во областа има 1.495 села и 18 градови. Најголеми реки се: Днестар и Јужен Буг.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Виничката област живеат најмногу Украинци (91,5%), а останатите се Руси (5,9%), Евреи (1,4%), Полјаци (0,4%), Белоруси (0,26%), Молдавци (0,2%).

Реони[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]