Кировоградска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кировоградска област)
Кировоградска Област[1]
Кіровоградська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Кировоградската Област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Кропивницки
Официјални јазици:Украински
Површина:24 588[2] km²
Население:903,712 (2022 проценка).[3][4]
Број на реони:21
Регистерска ознака:ВA
Областен управител:Серхиj Кузменко
Катедрална црква во Бобринце

Кировоградска Област (украински: Кіровоградська область; исто така се нарекува Кировоградшчина - украински: Кіровоградщина) е област (покраина) во централниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Кропивницки(украински: Кропивниччина)).[5]

Географија[уреди | уреди извор]

Кировоградска Област има вкупна површина од 24.588 км2. На запад се граничи со Виничката Област и Одеската, на север со Черкаската, на југ со Николаевската, а на исток со Днепропетровската Област. Во областа има 991 села и 12 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Тјасмин, Ингулец, Јатран.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Кировоградска Област живеат најмногу Украинци (90,13%), а останатите се Руси (7,46%), Молдавци, Белоруси, Ерменци, Евреи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. „Валовии регіональнии продукт“.
  5. „The Opinion of the Constitutional Court of Ukraine in the case of renaming the Kirovohrad oblast is given“. Українське право - інформаційно-правовий портал. 5 February 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]