Окрузи во Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на окрузите во Норвешка

Норвешка е поделена на 19 административни окрузи (норвешки: fylker). Окрузите представуваат прв степен на поделба а следат општините кои ги има 431. Главниот град Осло е истовремено и округ и општина.

Ова е список на окрузите во земјата и нивните административни центри (од 1919 година). Бројот 13 не означува ниеден округ затоа што округот Берген во 1972 година се споил со округот Хордалан.[1]


ISO Грб Округ норвешки Админ. центар
01 Østfold våpen.svg Естфол Østfold Сарпсборг
02 Akershus våpen.svg Акерсхус Akershus Осло
03 Oslo komm.svg Осло Oslo Осло
04 Hedmark våpen.svg Хедмарк Hedmark Хамар
05 Oppland våpen.svg Оплан Oppland Лилехамер
06 Buskerud våpen.svg Бускеруд Buskerud Драмен
07 Vestfold våpen.svg Вестфол Vestfold Тенсберг
08 Telemark våpen.svg Телемарк Telemark Шиен
09 Aust-Agder våpen.svg Источен Агдер Aust-Agder Арендал
10 Vest-Agder våpen.svg Западен Агдер Vest-Agder Кристијансан
11 Rogaland våpen.svg Ругалан Rogaland Ставангер
12 Hordaland våpen.svg Хордалан Hordaland Берген
14 Sogn og Fjordane våpen.svg Согн ог Фјуране Sogn og Fjordane Лејкангер
15 Møre og Romsdal våpen.svg Мере ог Румсдал Møre og Romsdal Молде
16 Sør-Trøndelag våpen.svg Јужен Тренделаг Sør-Trøndelag Трондхејм
17 Nord-Trøndelag våpen.svg Северен Тренделаг Nord-Trøndelag Стејнхер
18 Nordland våpen.svg Нурлан Nordland Буде
19 Troms våpen.svg Тромс Troms Тромсе
20 Finnmark våpen.svg Финмарк Finnmark Вадсе


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Danielsen, Rolf; Dyrvik, Ståle; Grønlie, Tore; Helle, Knut; Hovland, Edgar (1991 (2007)). Grunntrekk i norsk historie (1 издание). Oslo: Universitetsforlaget. ISBN 978-82-00-21273-7.