Прејди на содржината

Список на градови во Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Градови во Украина)

Во Украина има 458 градови, 884 места и 28.564 села. Главен град е Киев.

Харков
Днепар (по старо: Днепропетровск)
Одеса
Донецк
Лавов

Најмногу градови има во Донецката област - 52, Лавовската - 44 и Луганската - 37. Повеќето градови имаат помеѓу 10 и 50 илјади жители - 292 градови (64%).

Во 16 најголеми градски агломерации живеат околу 17 милиони жители (37% од населението во државата).


Со розова боја се означени обласните административни центри.

# Град 1989 г. 2001 г. 2005 г.[1] 2009 г.
1 Киев 2 587 945 2 661 327 2 666 401 2 704 511
2 Харков 1 609 959 1 470 902 1 464 740 1 461 234
3 Днипро[2] 1 177 897 1 065 008 1 054 219 1 046 608
4 Одеса 1 115 371 1 029 049 1 007 131 1 008 000
5 Донецк 1 109 102 1 016 194 999 975 989 569
6 Запорожје 883 909 815 256 799 348 787 865
7 Лавов 790 908 732 818 733 728 735 417
8 Криви Рог 713 059 668 980 696 667 722 303
9 Миколајив 502 776 514 136 509 011 507 710
10 Мариупол 518 933 492 176 482 440 476 263
11 Луганск 496 813 463 097 452 789 446 411
12 Севастопол 391 080 365 466 379 200 380 432
13 Макеевка 430 201 389 589 375 992 365 536
14 Виница (Украина) 374 304 356 665 360 241 365 227
15 Симферопол 343 565 343 644 341 599 341 281
16 Херсон 355 379 328 360 319 278 312 536
17 Полтава 314 740 317 998 309 960 305 067
18 Чернигов 296 347 304 994 300 497 299 989
19 Черкаси 290 340 295 414 293 271 294 152
20 Хмељницки 236 938 253 994 255 902 290 000
21 Суми 291 264 293 141 282 198 275 744
22 Житомир 292 097 284 236 277 875 274 747
23 Горловка 338 106 292 250 279 061 268 433
24 Ровно 227 925 248 813 247 870 248 689
25 Кропивницки 269 803 254 103 248 367 245 009
26 Каменске 281 925 255 841 249 530 244 747
27 Черновци 256 644 240 621 242 250 243 815
28 Кременчуг 236 495 234 073 231 202 229 925
29 Ивано-Франкивск 214 021 218 359 219 479 220 985
30 Тернопол 204 845 227 755 220 720 216 868
31 Белаја Церков 196 878 200 131 204 794 210 029
32 Луцк 197 724 208 816 202 915 199 721
33 Краматорск 198 094 181 025 174 892 170 436
34 Мелитопол 173 385 160 657 159 288 158 440
35 Керч 174 365 157 007 152 564 148 888
36 Никопол 157 608 136 280 131 774 128 017
37 Северодоњецк 144 376 139 940 126 354 122 964
38 Славјанск 135 300 124 829 122 049 120 022
39 Берѓанск 132 644 121 692 119 290 117 485
40 Ужхород 117 061 117 317 117 028 117 111
41 Алчевск 125 502 119 193 116 954 114 715
42 Павлоград 131 414 118 816 113 748 109 900
43 Лисичанск 126 503 115 229 111 451 106 979
44 Евпаторија 107 792 105 915 106 250 106 917

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Gazetteer: Ukraine: largest cities and towns and statistics of their population
  2. До 2016 г. го носел името Днепропетровск