Скара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скара
Свински колбаси и ражничи на скара
Температура на послужувањетопло
Главни состојкимесо

Скара е метод на готвење, хранење или назив за храна, најчесто повеќе видови на месо, која се спрема на оган, чад или жежок јаглен. Храната која се спрема на овој начин се нарекува скара. Скарата најмногу се користи на отворен простор, додека во рестораните или сличните објекти се користат големи скари напревени од цигли или метал, наменети за таа цел[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Најдобри совети за вкусна скара во најкратко време - од ќебапи, бело месо, колбаси, зеленчук • Сè за храна“. sezahrana.mk. Посетено на 2018-07-29.