Александра Боризовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александра Боризовска
Александра Боризовска3.jpg
Лични податоци
Име и презиме Александра Боризовска
Роден(а) 23 март 1995
Куманово, Република Македонија
Националност Македонија Македонка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,70 м
Тежина 61 кг
Клупски податоци
Тековен клуб ЖРК Куманово
Број 11
Сениорски клубови
ЖРК Куманово

Александра Боризовска (23 март 1995, Куманово) – македонска ракометарка.

Кариера[уреди | уреди извор]

Боризовска е ракометарка на Женскиот ракометен клуб Куманово, каде настапува во сениорскиот состав, и воедно е капитен на тимот.

Во 2017 година настапува во Женската ракометна репрезентација на Македонија.