ЖРК Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖРК Куманово
Целосен називЖенски ракометен клуб Куманово
Краток називЖРК Куманово
ИгралиштеУчилишна сала „Перо Наков“
Главен тренерСиме Симовски
ЛигаСупер лига
2018-20192-ри
Бои
Клупски бои              
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

ЖРК Куманово е македонски женски ракометен клуб од Куманово, Македонија. Моментално се натпреварува во ракометната Супер лига, највисокото женско лигашко натпреварување во Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Најголемиот успех клубот го постигнал во сезоната 2018-2019 кога го освоиле Купот на Македонија, совладувајќи го Вардар во финалето со 24-22.[1] Покрај тоа завршиле и како вицешампиони во првенството што е нивен највисок пласман во Супер лигата во историјата на клубот.

Титули[уреди | уреди извор]

Победник (1): 2019

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2019-2020[2]

Голмани
Крила
Десни крила
Леви крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЖРК Куманово го освои Купот на Македонија во женска конкуренција“. http://macedoniahandball.com.mk. Посетено на 23 декември 2019. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. „Играчки кадар сезона 2019/20“. ЖРК Куманово. Посетено на 23 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]